سال 1400 «سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»
اخبار > رعایت الگوی کشت در توسعه پایدار کشاورزی اهمیت خاصی دارد و به عنوان راهکار اساسی، کاربردی و متناسب با ظرفیت ها و شرایط منطقه اجرا می شود.


  چاپ        ارسال به دوست

رعایت الگوی کشت در اردبیل

رعایت الگوی کشت در توسعه پایدار کشاورزی اهمیت خاصی دارد و به عنوان راهکار اساسی، کاربردی و متناسب با ظرفیت ها و شرایط منطقه اجرا می شود.

رعایت الگوی کشت در توسعه پایدار کشاورزی اهمیت دارد

مدیر کل دفتر هماهنگی اموراقتصادی استانداری اردببل گفت: رعایت الگوی کشت در توسعه پایدار کشاورزی اهمیت خاصی دارد و به عنوان راهکار اساسی، کاربردی و متناسب با ظرفیت ها و شرایط منطقه اجرا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، حسین وطن دوست در جریان بازدید از طرح الگوی کشت شهرستان اردبیل اظهار کرد: این طرح با بکارگیری از روشهای علمی درست و نوین استان در حال تعیین و اجرا است و برای رونق کشاورزی کمک فراوانی می کند.

وی با بیان اینکه برای این الگو استفاده از کودهای زیستی به جای کودهای شیمیایی و رعایت مسائل تناوب مناسب ، محصولات سالم و ارگانیک تولید می شود افزود:با اجرای این طرح کشاورزان می توانند از لحاظ اقتصادی تامین شده و تنها حمایت دولت با اجرای طرح کفایت نخواهد کرد بلکه لازم است خود کشاورزان با پذیرش و اجرای آن در تولید محصولات بیشتر و با کیفیت سهیم باشند.

وطن دوست تصریح کرد: دولت با اجرای طرح مورد نظر در اجرای سیاست‌های تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان  و تولیدکنندگان دنبال ظرفیت سازی و توانمندسازی کشاورزان است .

   وی بیان کرد: این طرح در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که منطبق با سیاست‌های آن و  مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و به عنوان چراغ راه توسعه و پیشرفت کشور وارد چرخه تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولین کشوری شده است.

این مسوول ادامه داد: هدف اصلی این طرح ایجاد تغییرات اساسی در ساختار اقتصاد کشاورزی کشور و به منظور جلوگیری و خنثی سازی هرگونه تحریم ها و تهدیدات دشمنان و عوامل طبیعی و قهری است .

 

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل ادامه داد: ازآنجایی که بخش کشاورزی یکی از مهمترین محورهای توسعه  اقتصاد کشور در مناطق مختلف است اجرای این طرح در کنار سایر طرح‌ها به عنوان تحول عظیم تحرک بخشی و پویایی اقتصاد کشور بوده است.

وی گفت : از مزایای این طرح حفظ منابع طبیعی محیط زیست و رسیدن به کشاورزی پایدار و رعایت مسائل اکولوژیک و حفظ منابع ساده و امنیت غذایی کشور است و  همچنین ارتقای بهره‌وری و افزایش کارایی مصرف آب کشاورزی از مزایای دیگر طرح الگوی کشت است.

این مدیر اقتصادی اضافه کرد: ۹۰ درصد آب تولیدی ، مصرف آب کشاورزی می شود ولی کارآیی مصرف آن کمتر از ۴۰ درصد است که با اجرای طرح الگوی کشت میزان آب شرب و صنعت مورد نیاز کشور افزایش می یابد.

وطن دوست  مزایای دیگر ابن طرح را  مقابله با خشکسالی مطرح کرد و افزود: تغییرات اقلیمی موجب بروز پدیده خشکسالی اقلیمی شده و کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده، که  با اجرای این طرح در هزینه ها به ویژه مصرف آب و انرژی صرفه‌جویی می‌شود و با این عمل ذخایر زیرزمینی که  به دلیل غفلت نسلهای پیشین و برداشت بی رویه از سفره زمینی خالی شده جبران خواهد شد.

وی در پایان یاد آور شد ؛طرح الگوی کشت به عنوان انتقال یافته های علمی در مناطق مختلف جهت تغییر نگرش بهره‌برداران و ایجاد انگیزه در بین کشاورزان باید به صورت مزارع نمونه در مناطق مختلف شهرستان ها ایجاد شود.


١٨:٠٦ - يکشنبه ٢٠ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٧٩٠    /    تعداد نمایش : ٣خروج
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد.


١٩:١٩ - يکشنبه ٢٧ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٨٠٩    /    تعداد نمایش : ١خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31067
 بازدید امروز : 37
 کل بازدید : 112702
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1875
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.