سال 1400 «سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»
اخبار > با باافزایش کارایی مصرف آب کشاورزی و ارتقای بهره وری آب با کم آبی و خشکسالی می توان مقابله کرد.


  چاپ        ارسال به دوست

اصلاح فرهنگ مصرف آب در حوزه کشاورزی ضروری است

با باافزایش کارایی مصرف آب کشاورزی و ارتقای بهره وری آب با کم آبی و خشکسالی می توان مقابله کرد.

اصلاح فرهنگ مصرف آب در حوزه کشاورزی ضروری است

با توجه به اینکه بالاترین مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است می‌توان با افزایش کارایی مصرف آب کشاورزی و ارتقای بهره وری آب با کم آبی و خشکسالی مقابله کرد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل حسین وطن دوست در کارگروه امور اقتصادی استان با محوریت آب و کشاورزی افزود: ضروری است نگرش و رویکرد سنتی را تغییر و فرهنگ مصرف آب را اصلاح کنیم.

وی بیان کرد: از راهکارهای مهم جهت جلوگیری از اتلاف آب و مقابله با کم آبی و خشکسالی اجرای برنامه‌های سازه ای و غیر سازه ای و مدیریت آب است .

وطن دوست گفت: در بحث سازه ای ضمن علاج بخشی سدهای موجود و نگهداری آبخوانها و بندها و اجرای طرح‌های آبخیزداری، لازم است جهت احداث سدهای معیشتی مناطق مختلف استان شناسایی شود.

 وی تصریح کرد: در بحث غیر سازه ای و مدیریت مصرف آب نیز باید در خصوص های سدهای مجاز با کنترل حجمی آب مدیریت و غیر مجاز مسدود و از همه مهمتر رعایت الگوی کشت محصولات راهبردی و با اعمال رعایت الگوی مصرف و نهایتاً مسائل بهزراعی و به نژادی تقویت و توسعه یابد.

در این جلسه مقرر گردید در راستای مقابله با کم‌آبی ، نیازهای تحقیقاتی و پژوهشی سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه مدیریت آب کشاورزی به تفکیک بخشهای مختلف زراعت باغبانی و آب و خاک و تعیین نیاز واقعی محصولات استراتژیک به دانشگاه محقق اردبیلی اعلام شود .

همچنین مقرر شد سند راهبردی مقابله با کم آبی در امر تولید و ذخیره آب ، توزیع و مصرف آن نیر بترتیب با مسئولیت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی استان و با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی تهیه و تدوین شود.

 تهیه برنامه و اعلام اولویت کاری در جهت مقابله با کم آبی توسط دستگاههای اجرایی مرتبط و انتقال یافته های تحقیقاتی دانشگاهها و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در زمینه مدیریت و بهره وری آب به بهره برداران کشاورزی از دیگر مصوبات این کارگروه بود.
١٩:٠٧ - شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٤٢٢    /    تعداد نمایش : ١٠خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31045
 بازدید امروز : 31
 کل بازدید : 112459
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2344
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.