سال 1400 «سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»
اخبار > ساماندهی اراضی کشاورزی استان


  چاپ        ارسال به دوست

دفترچه های کشاورزی و باغی زارعان استان اصلاح می شود.

ساماندهی اراضی کشاورزی استان


مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی:

دفترچه های کشاورزی و باغی زارعان استان اصلاح می شود

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: دفترچه های کشاورزی و باغی زارعان استان اصلاح می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل ، حسین وطن دوست در جلسه مدیریت و ارتقاء بهره وری آب کشاورزی استان تصریح کرد: در برخی از شهرستان ها همزمان با اصلاح و به روزرسانی اطلاعات بهره برداران در سامانه جامع پهنه بندی داده های کشاورزی ، اصلاح دفترچه های زراعی تحت اختیار کشاورزان در بخش زراعت و باغبانی آغاز شده است.

وی بیان کرد: با توجه به دقت اطلاعات احصاء شده از بهره‌برداران و تطبیق آنها بر اساس( جی پی اس) سامانه موقعیت‌یاب جهانی از سوی کارشناسان توزیع نهادهای کشاورزی در بخش زراعت به طور عادلانه و دقیق در بین بهره برداران صورت می‌گیرد.

وطن دوست اظهار کرد : این اطلاعات دقیق برای برنامه ریزی های آتی در تمامی بخش‌های کشاورزی استان از جمله اصلاح الگوی کشت، یکپارچه سازی اراضی و همچنین تجهیز و نوسازی بخش مکانیزاسیون و نیز گسترش و توسعه شبکه‌های آبیاری و اجرای سیستم های نوین آبیاری بسیار کارآمد خواهد بود.

وی با اشاره به مزایای ترسیم توصیفی قطعات کشاورزی افزود: برآورد دقیق مساحت کشت شده تک تک محصولات کشاورزی استان از خروجی سامانه، برنامه ریزی در اجرای دقیق  الگوی کشت و مدیریت بهینه مصرف آب ، پیش بینی نزدیک به واقعیت عملکرد محصولات کشاورزی و برنامه‌ریزی و اطلاع رسانی به کشاورزان برای فروش و بازاریابی به موقع از مزایای این اقدام است.

وی ادامه داد: کاهش اختلافات کشاورزان در قطعات کشاورزی به  دلیل داشتن شکل قطعات اراضی با مختصات کامل، بروز رسانی دفترچه‌های نهاده‌های کشاورزی و خدمات‌دهی جهاد کشاورزی به کشاورزان به صورت هدفمند و هوشمند، کاهش بروکراسی و مدیریت وام های کشاورزی و توزیع نهاده های دامی از دیگر مزایای این طرح است.

وی بیان کرد : سیستم یکپارچه سازی در بخش کشاورزی برای رسیدن به امنیت غذایی تولید با حفظ منابع پایه ، مدیریت و پایش این بخش و تقویت معیشت بهره برداران برنامه‌ریزی شده و در حال تکوین است.

وطن دوست در ادامه با بیان گزارش تعیین محدوده قطعات کشاورزی گفت: با تلاش کارشناسان مسئول،  پهنه سازمان جهاد کشاورزی استان با بیش از ۷۰۰ هزار محدوده اراضی قطعات زراعی و با ترسیم  ۴۱۵ هزار هکتار در سطح استان رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است. 

وطن دوست افزود: در میان شهرستانهای کشور و استانی نیز شهرستان نمین با بیش از ۶۰ هزار  محدوده اراضی قطعات زراعی و با مساحت بالغ بر ۳۹ هزار هکتار ترسیم شده رتبه اول استان و دوم کشوری را به خود اختصاص داده است .


١٩:٠٣ - شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٤٢١    /    تعداد نمایش : ١٠خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31044
 بازدید امروز : 28
 کل بازدید : 112456
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.